HABERLER

Tuzaklı Hazineler Nasıldır ?

Tuzaklı Hazineler Nasıldır ?
  • Tarih: 20 - Nisan - 2017

Tuzaklı define hazineler, Tuzaklı define varmıdır, varsa tuzakları nasıl yapılmaktadır ve nasıl bozulur. Evet arkadaşlar definelerin bazılarında tuzaklar yapılarak muhafaza edilmektedir, tuzaklı haziler her medeniyet ve azınlıklar genelde kullanmıştır, özellikle büyük define gömüleri, harita oluşturulan defineler tuzaklı ve tılsım yapılarak muhafaza edilmektedir,Tuzak sistemleri kral mezarları diye tarif ettiğimiz büyük tümülüsler ve eşkiya gömüleri için kullanılan tuzaklardır.. birde medeniyetlerin sakladıkları hazinelerin kolaylıkla ele geçmemesi için kullanılan tuzak çeşidi bulunur.

Tuzak yapımı : İşaretler tuzaklar mezarların yapımı sırasında hazırlanır çalışır hale getirilim kurulurdu. bu tuzaklardan birkaç tane örnek vermek gerekirse, dönen merdivenler, bastığımız zaman üzerimize düşen taşlar, su tuzakları, zehirler, fırlayan oklar, çıft taraflı çalışan kılıçlar ve üzerimize göçen mahsen şeklinde sayabiliriz. tuzak sistemlerini en çok eşkiyalar kullanırdı, çaldıkları paraları gömdükten sonra yada hazır buldukları eski mahsen odalarını kullanırlardı. bu tuzaklar ummadığınız bir anda çalışmaya başlar. tuzakların hazırlanmasında kullanılan metal platinleri olduğunu biliyoruz. . bu platinlerin zamana dayanıklı olması bize tuzakların halen çalışır vaziyette olduğunu anlamamızda yardımcıdır. 
tuzakların çalışabilmesi için belirli bir güç kaynağına ihtiyaç duyulurdu. bu güç kaynağı tuzaklı bölgeye giren şahsın tuzaklı taşa basması yada duvara yaslanmasıyla faliyete geçecek şekilde ayarlanırdı. bu şekilde tuzak harekete geçer ve oradaki şahsa ciddi zararlar verebilir. .
Örnek su tuzağı : su tuzakları dediğimiz tuzaklar ise define gömüldükten sonra yakınlardaki göl veya su kaynağından toprak altından oraya döşenmiş künklerle su getirilir. yıllar sonra burası kazmaya başladığınızda bu künkleri kırar ve kazı bölgesinin su altında kalmasına sebep olursunuz buda sizin kazıdan vazgeçmenize sebep olur. 
Eşkiyalar : Eşkiyaların zannedildiği gibi dağda yaşayan cahil biri deyildir. yapılan araştırmalarda eşkiya gömüleri ve işaretleri tek kelimeyle ustalık abidesidir. yanlarında bulundurdukları taş ustaları, mekanikçiler haritacılarla definelerini çok sağlam şekilde gömmüşlerdir. definecilerin en büyük sıkıntısı arazideki eşkiya işaretlerinin tesbitinde başlar. nedeni ise bilgisiz definecilerin daha önce işareti kırıp yok etmesidir.